GFRC

توضیحات نمونه کار

 

تاریخچه

شکل گیری جی اف آر سی در سال ۱۹۴۰ میلادی توسط روسها بوده ولی بعد از جنگ جهانی دوم بواسطه حجم سنگین ساخت و ساز در کشورهای اروپایی کاربرد بسیاری در صنعتی سازی ساختمان پیدا کرد و از سال ۱۹۷۰ میلادی در معماریهای خاص و جنبه های دکوراتیو نیز مصرف شد بخصوص در کشورهای مسلمان در حال پیشرفت مانند مالزی ، عربستان سعودی ، امارات متحده عربی وترکیه به دلیل امکان استفاده در معماری اسلامی جایگاه خاصی را پیدا کرده است .

جی اف آر سی  چیست ؟

G.F.R.C

 Glass Fiber Reinforced Concrete

بتن مسلح شده با الیاف شیشه

همانطور که از اسمش مشخص است بتنی است که تسلیح آن توسط الیاف شیشه انجام گرفته که بواسطه اشتراک سیلیس در سیمان بکار رفته و الیاف ، یک کریستالیزاسیون بین بتن و الیاف بوجود می آید که باعث افزایش مقاومتهای بتن خصوصاً مقاومت کششی خواهد شد و در نتیجه ترکهای سطحی نیز بوجود نخواهد آمد .تا پیش از این تکنولوژی، بتن به دلیل مقاومت کششی پایین امکان استفاده در نما را نداشت مگر با ضخامتهای بالای ده سانتیمتر که به دلیل الزام کاور حداقل پنج سانتیمتری بتن از هر طرف آرماتور های فولادی جهت چسبندگی میباشد که این ضخامت باعث وزن بالای قطعات خواهد شد که این معضل در این سیستم برطرف شده و در قطعات دکوراتیو و کوچکتر ضخامت میتواند حداقل پانزده میلیمتر و در قطعات بزرگ حداکثر سی میلیمتر باشد .

مواد اصلی تشکیل دهنده GFRC شامل :

سیمان که میتواند بسته به ظاهر و رنگ پنلها از سیمان پورتلند یا سیمان سفید استفاده کرد

سنگدانه ها که عوماً از ماسه سیلیسی استفاده میشود

آب

الیاف شیشه

رنگدانه های مخصوص بتن در صورت نیاز به پنلهای رنگی

افزودنیهای مخصوص جهت مقاومت و سیال تر شدن بیشتر ملات

ویژگیها

مقاومت : بطور کل بتن از مقاومت بسیار بالاتری در شرایط جوی مختلف و آسیبهای محیطی از بسیاری از مصالح مورد استفاده در نما برخوردار میباشد که در این سیستم بواسطه وجود الیاف مقاومت کششی بسیار بالاتر رفته و دیکر مشکلات ناشی از ترکهای سطحی را نیز نخواهیم داشت

سرعت در اجرا : این پنلها بواسطه امکان تولید قطعات بزرگ یا لارژ پنلها ، دیتیله بودن سیستم اجرایی ، نصب به روش خشک و مدولاسیون طراحی شده در نقشه های ساختمانی و امکان نصب همزمان با پیشرفت اسکلت سازه حد اکثر با دو سقف اختلاف باعث ایجاد سرعت بالا در ساختمان سازی میشود.

تنوع طراحی و کاربرد : بواسطه فرآیند تولید بصورت قالبی و ساخت قطعات مختص هر پروژه امکان اجرا در هر نوع معماری نظیر مدرن و کلاسیک و یا تولید پنلهای منحنی یا کروها ، قطعات مشبک و یا طرحهای اسلیمی را دارا میباشد و قادر به ایجاد حجمهای مختلف به شکل پوسته ای خواهد بود.

سبکی :این سیستم در مقایسه با سیستمهای مشابه خود از لحاظ ساختاری و مقاومت بدلیل نوع اجرا و رسیدن به ضخامت کمتر بسیار سبکتر میباشد .

پایداری و ثبات ظاهری و کیفی در زمان طولانی : این محصول در اقلیمهای مختلف در سرتاسر جهان از سرمای روسیه تا گرمای امارات اجرا شده و پس از سالیان متوالی همچنان بدور از هرگونه ایرادی پابرجا میباشند .

مقرون به صرفه بودن : امکان تولید قطعات بزرگ و دیواره های کامل یا Panels Completeکه شامل نما ، دیوار خارجی ، جداره عایق و دیوارداخلی در کل با ضخامت حدود پانزده سانتیمتر که این امکان را میدهد که عمده این ضخامت لایه را در فضای نما اجرا کرد که در نتیجه حداقل یک مساحت بیست سانتیمتری افزوده را در طول محیط هر طبقه ساختمان اضافه شده که این افزایش مساحت با توجه به قیمتهای فعلی ساختمان در بدترین حالت قسمت عمده ایی از هزینه خودرا بدست خواهد آورد

کیفیت و تنوع بافت سطوح : بدلیل استفاده از افزودنی های خاص و تولید صنعتی این پنلها میتوانیم سطحی بسیار صیغلی و یا با تغییر در قالب سطوحی با بافتهای مختلفی مانند سطح متخلخل سنگهای تراورتنی ،‌چوب ، آجر ویا سنگهای آنتیک بدون تغییر در هزینه داشته باشیم .

ضد حریق بودن : این پنلها باعث افزایش حریق نشده و تولید گازهای سمی نمیکند و مقاومت بالایی در زمان آتش سوزی نیز دارند که کاملاً با قوانین آتش نشانی سازگار است .

قابلیت بازیافت محیطی و دوستدار محیط زیست : با توجه به سیاستهای جهانی جهت کمک به سلامت محیط زیست و تشویق به عدم استفاده از موادی که باعث تخریب محیط زیستمان میباشد این پنلها بواسطه استفاده از مواد تشکیل دهنده ایی که تماماً منشأ خاکی دارند میتواند در زمره تکنولوژیهای سبز و قابل بازیافت قرار گیرد .

فرآیند تولید

فرآیند تولید شامل مراحل زیر میباشد .

محاسبه ، شاپ و ترسیم نقشه پانلها .

طراحی قالبها و نمونه سازی که برای هر پروژه و هر طرح بصورت اختصاصی طراحی میگردد .

ساخت قالب که بسته به نوع کاربرد قطعه وابعاد و همچنین تعداد قطعه مورد نیاز از قالبهای مختلفی استفاده میشود که شامل قالبهایی از جنس فلز ، چوب ، ای بی اس ، سیلیکون و فایبر گلاس میباشد .

تولید و آماده سازی مواد اولیه یا همان ملات .

پر کردن قالب با ملات که به دو روش امکان پذیر است

الف ) روش اسپری که توسط دستگاهی مخصوص ملات پس از میکس شدن و برش الیاف به درون قالب پاشیده میشود .

ب ) روش پریمیکس که در این روش ملات و الیاف با هم مخلوط شده و به سه طریق ریخته گری ثقلی ، تزریق تحت فشار و روش پرسی در قالب جایگذاری میشود .

مقاوم سازی و کیورینگ بتن در فضای مناسب و با افزودنی های خاص در نظر گرفته شده  است.

فرآوری نهایی قطعات جهت بدست آوردن ظاهر هرچه شکیل تر و در صورت سفارش رنگ آمیزی نهایی قطعات .

روشهای نصب :

معمولاً روش نصب اصولی و پیشنهادی سیستم اجرای خشک میباشد که به سازه ایی بعنوان زیرسازی احتیاج دارد که بر روی سازه اصلی نصب شده و سپس پنلها با دیتیلهای مختلفی از قبیل جوش قطعات به زیر سازی ، اتصال از طریق پیچ و یا فریم سازی و قراردادن پنلها در فریمها امکان پذیر میباشد ولی گاهی اوقات بدلیل اصرار کارفرمایان به کاهش هزینه های اجرا و همچنین عدم آشنایی به مزایای سیستمهای نوین اجرای نما اصرار به سیستم قدیمی نصب از طریق ملات یا دوغابی دارند که در این حالت میتوان با قراردادن مفتولهای گالوانایز درون پنلها میتوان به روش اسکوپ آنرا اجرا کرد .

کاربردهای مختلف

این سیستم و فن آوری کاربرد و کاربریهای بسیار گوناگونی را میتواند داشته باشد از قبیل :

–  کاربردهای ساختمانی شامل دیواره و نمای خارجی ساختمانها با کاربریهای مختلف مانند اداری ،‌تجاری ، مسکونی ، پارکینگهای عمومی و مراکز تفریحی فرهنگی .

–  قطعات دکوراتیو داخلی ساختمانها شامل دیوارها ،‌پارتیشنها ، دور ستونها و سرستونها ، سقفهای کاذب و نرده ها .

–  المانهای شهری مانند مجسمه ها و حجمهای مختلف معماری هنری کار شده در میادین و پارکها .

–  مبلمان شهری شامل کلیه نیمکتها و گلدانهای کارگذاشته شده در سطح شهر .

–  دیواره تونلها ، پلها و زیرگذرهای شهری و اتوبانها

مزایای نماهای  GFRC

1- سرعت بسيار بالاي اجرا

2-سهولت نصب و مونتاژ و همچنين دمونتاژ

3-شكل پذيري متنوع و توليد طرح هاي خلاقانه و خارق العاده معماري

4-سبكي قطعات نما و ايمني درمقابل زلزله و باد

5-تنوع رنگ و بافت سطوح نما

6-كنترل كيفيت و يكنواخت بودن كل طرح و رنگ

7-سطوح صيقلی و كاهش جذب آب

8-پوشش های نانو ضدآلودگی

9-افزايش خواص فيزيكی، شيميايی و مكانيكی شامل قابليت باربری، استحكام، افزايش مقاومت در برابر تنش های حرارتی وضربه پذيری، كاهش ترك های مويی و سايش و خستگی

10-عايق صوت ، حرارت و آتش

11-كمك به محيط زيست و كاهش شديد ضايعات

12-كمك به صرفه جويی انرژی

13-صرفه جویی اقتصادی در پروژه نسبت به مزایا